Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
<< TÜM PROJELER

Gençlerle Barış Atölyeleri

Başlangıç Tarihi: 01.01.2020

Bitiş Tarihi: 31.12.2021

Gençlere Barış Atölyeleri, barış talebinin gençler aracılığıyla daha geniş bir toplumsal kesime yayılması ve barış tartışmalarının farklı alanlarla bir arada düşünülmesi vizyonu ile hayata geçirilen bir proje. Proje kapsamında farklı sivil toplum kurumlarında çalışan 25-35 yaş arası 16 genç ile barış üzerine atölye çalışmaları yapıldı ve uygulamalı projeler üretildi.

Hedef 

Gençlere Barış Atölyeleri projesinin hedefi, katılımcı gençleri barış inşası konularında çalışan araştırmacılarla ve konuya ilgili diğer gençlerle bir araya getirmek, bu alandaki kavramsal ve pratik tartışmalara hakimiyetlerini artırmak, bu tartışmaları kendi çalışma alanlarıyla nasıl etkileşime geçirebileceklerine dair birlikte düşünmelerini kolaylaştırmak ve barış alanında aktif rol almalarını teşvik etmek. Böylece barış talebinin daha geniş bir toplumsal  kesime yayılması hem de barış tartışmalarının farklı alanlarla bir arada düşünülmesi amaçlandı.

Neden? 

Çözüm sürecinin bitip silahlı çatışmanın tüm ağırlığıyla yeniden başladığı 2015 sonrası dönem Türkiye’de çatışma dönüşümü ve barış inşası üzerine konuşmanın ve hareket etmenin oldukça zorlaştığı bir dönem oldu. Böyle dönemlerde barış üzerine konuşmaya ısrar etmenin, Kürt meselesi ekseninde yaşanan çatışmanın dinamiklerinin analiz edilmesinin, çözümsüzlüğün sebeplerini konuşmanın ve alternatif mekanizmaları ile yöntemleri üzerine kafa yormanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle de gençlerle bu konuları konuşmanın şimdiye kadar denenen yöntemlerin çıkmazlarını açığa çıkarmak ve yenilikçi yöntemleri birlikte oluşturmak için anlamı büyük. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip Türkiye’de gençler, hem çatışmanın etkisini en çok yaşayan grup hem de demokrasi ve barış inşasının en aktif yürütücüsü olmaya aday.

Faaliyetler

2020 yılının Ocak ayında başlayan proje kapsamında, sivil toplum, medya ve siyaset alanlarında çalışan 16 kişilik katılımcı grubu,  çatışma dönüşümü ve barış süreçlerine odaklanan bir dizi atölyede buluştular. Atölye dizisinden sonra katılımcıların barışa dair kendi projelerini üretmeye başlamalarıyla beraber, 2021 yılı Eylül ayında İzmir’de proje süreçlerinin konuşulduğu ve son atölyelerin yapıldığı yüz yüze toplantılar düzenlendi.

  • Barış Atölyeleri: 2020 yılı Mayıs ve Haziran aylarında Barış Atölyesi’nin ilk atölyeleri gerçekleştirildi.
  • Barışa Dair Projeler: Atölye katılımcıları üç çalışma grubu halinde organize olarak geliştirdikleri fikirleri hayata geçirdiler. İlk çalışma grubu, 28-29 Ağustos tarihinde “Barışın Dünü, Bugünü, Yarını, Daiması” başlığıyla iki günlük bir forum düzenleyerek barış üzerine fikir geliştiren gençleri bir araya getirdi. Bu forumda ortaya atılan, tartışılan fikirler kaleme alınarak hazırlanan bilgi notu yakında yayımlanacak. İkinci çalışma grubu, “akîl insanlar” grubunda yer alan 12 isimle derinlemesine mülakat gerçekleştirdi. Akil insanların çözüm süreci deneyimlerine, yaşadıkları zorluklara, sürecin eksikliklerine odaklanan bu mülakatlar bir rapor halinde yayına hazırlanmakta. Üçüncü çalışma grubu, “barış seninle de alakalı” başlıklı bir podcast serisi ile farklı tematik konularda sivil toplum, akademi ve barış alanlarında çalışan kişilerle söyleşiler düzenlediler. 
  • Kapanış Atölyeleri: Berghof Vakfı uzmanlarının katılımıyla, Eylül ayında İzmir’de çatışma çözümü ve müzakere yöntemlerine odaklanan atölyeler gerçekleştirildi. Barış atölyelerinin, proje süreçlerinin tartışıldığı, gelecekte barış alanında yapılabilecek ortak çalışmaların konuşulduğu toplantılar düzenlendi. Toplantıların son gününde İzmir’deki gayrimüslimlerin hafızasına odaklanan bir tur düzenlendi.

İlgili haberler

--- 

* Proje hakkında sorularınızı info@hafiza-merkezi.org adresine yazabilirsiniz. 
** Görsel alanda kullandığımız illüstrasyon sanatçı Izabela Markova'nın The Greats projesi için yaptığı tasarımdan alınmıştır.